Ognisko patriotyczne 2022 – Wolna Niepodległa
„Płonie ognisko w lesie… ” śpiewaliśmy na rajdach i spotkaniach harcerskich. Na środku rzeczywiście płonęło ognisko a wszyscy wokół śpiewali. Ale czy zawsze musi być stos polan i prawdziwy ogień, żeby było ognisko? Niekoniecznie. Udowodnili to organizatorzy i uczestnicy trzeciego już spotkania upamiętniającego w tym roku 104 rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj – zwanego Ogniskiem Patriotycznym.
Iskra zapalona w 2018 roku
Ogień jest w nas. Żeby go rozpalić potrzebujemy iskry. Każdy innej. Być może, dla tych którzy przybyli w niedzielny wieczór 13 listopada na godzinę 19.00 do Domu Strażaka na piąte już Ognisko, były to iskry: ciekawości, poczucia wspólnoty, potrzeby ducha by uczcić narodowe święto. I być może one sprawiły, że wiele osób porzuciło domowe zacisze i wyszło z domów w jesienną ciemność, by na kilkadziesiąt minut rozjaśnić ją śpiewem.
Ale zanim popłynęły melodie prowadzący: Kamila Bogusz z Katolickiego Stowarzyszenie Młodzieży – Filia Garbów oraz ksiądz Michał Śliwa – nowy opiekun KSM, przywołali wspomnienia z poprzednich patriotycznych spotkań, które miały miejsce:
* rok 2018 – plac za urzędem gminy w Garbowie – jak dotąd jedyne spotkanie przy prawdziwym ognisku,
* rok 2019 – Dom Strażaka,
* rok 2020 – spotkanie odwołane ze względu na pandemię – ale po mszy św. 11 listopada w intencji ojczyzny – młodzież z KSM obdarowała uczestników pamiątkowymi gadżetami,
* rok 2021- sala gimnastyczna w Szkole podstawowej w Garbowie.
A następnie ksiądz proboszcz oficjalnie otworzył tegoroczne spotkanie, meldując, że sala i jej uczestnicy są gotowi do przeżycia Ogniska Patriotycznego; czego głośnym przejawem było wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”.
Wolna Niepodległa
„Zanim rozpoczniemy wspólny śpiew pieśni patriotycznych zastanówmy się co może oznaczać hasło dzisiejszego spotkania Wolna Niepodległa. Treść hasła jest dla nas przypomnieniem tego, co posiadamy. Żyjemy w wolnym kraju, nikt nie narzuca nam swojego zdania, nie musimy martwić się o swoje bezpieczeństwo. Ostatnimi czasy doświadczyliśmy wielu trudnych momentów, które naruszyły naszą wolność; w pewnym sensie – niepodległość kraju, jak choćby pandemia, kryzys migracyjny, wojna w Ukrainie. Te wydarzenia pokazały nam jak wiele znaczy życie w wolnym i niepodległym kraju.” – mówił ks. Michał.
„Doceniając to, że możemy spotykać się bez ograniczeń i świętować kolejną rocznicę odzyskania niepodległości włączajmy się w śpiew piosenek patriotycznych, wyrażających wdzięczność Opatrzności i przodkom, dzięki którym możemy ciągle na nowo odkrywać dar wolności i niepodległości” – zachęcała Kamila.
I zachęciła, bo cała sala śpiewała – przy donośnym wsparciu głosowym i instrumentalnym (akordeon) Pana Wiesława Sołdaja. Najpierw popłynęły pieśni z okresu I wojny światowej; później te, które miały dać nadzieję na zwycięstwo i odzyskanie niepodległości, a na końcu – religijne. Ale oprócz śpiewu wspólnego, na scenie, wystąpiły dwie solistki: Julia Bieniek (nasza bogucińska „rodaczka”) w przepięknym wykonaniu piosenki „Rozkwitały pąki białych róż”, Julia Gil – grając na flecie nostalgiczny utwór oraz ksiądz Michał.
Nie samym śpiewem…
Przerywnikiem nie muzycznym było losowanie nagród (przy wejściu otrzymaliśmy opaski z numerami), a jednym z losujących okazał się obecny na wieczorku ks. Mateusz Wójcik. Kto miał szczęście wylosował: torbę pamiątkową, puzzle, grę lub inny suwenir.
A kto nie miał – i tak nie wyszedł z pustymi rękami, bo na powitanie wszyscy otrzymali pamiątkowe drobiazgi (breloczek, magnes i ołówek spakowane w ozdobną kopertę) oraz biały lub czerwony balonik, a na pożegnanie – babeczkę skąpaną w biało-czerwonym lukrze.
Do zobaczenia za rok
Pięknie było. Śpiewnie, muzycznie, wzniośle, dostojnie, żartobliwie, wesoło. Uczta dla ducha, która zapada w pamięć na długie tygodnie. W imieniu własnym i redakcji chylę czoło przed organizatorami – młodzieżą z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Fili Dei Garbów oraz ich nowym opiekunem ks. Michałem za ogrom pracy i kilometry przygotowań, jakie przemierzyli by dotrzeć do mety z napisem Ognisko Patriotyczne „Wolna Niepodległa”. I dziękujemy tym wszystkim, którzy ich w tej inicjatywie wspierają i kłody spod nóg usuwać pomagają.
W 2018 roku rozpaliliście Ognisko po raz pierwszy. Przez kolejne lata, mimo silnych wiatrów na przestrzeni 2020 i 2021 roku, nie zgasło. Miejmy nadzieję, że tak pozostanie i znów – za rok – będzie nam dane wspólnie świętować.
Fot. Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Garbowie