Powyborcze wyniki i statystyki
Okres powyborczy jest czasem refleksji nad zachowaniami wyborców będących w kampanii wyborczej przedmiotem partyjnych zainteresowań. Dzisiaj w centrum tych refleksji są ostatnie wybory parlamentarne.
Zamiast komentarzy, opinii i dywagacji przedstawiamy lokalne wyniki wyborów i kilka statystyk.
Na garbowszczyźnie w wyborach do sejmu zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość uzyskując 62,48% poparcia przy frekwencji wynoszącej 59,48%.
PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ najlepszy wynik osiągnęło w Borkowie, KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI w Garbowie, SLD i PSL w Przybysławicach, KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ w Karolinie – tam też odnotowano najwyższy odsetek głosujących (67,90%). Bogucin pod tym względem został sklasyfikowany na trzeciej pozycji z wynikiem 63,79%, czyli niewiele odbiegającym od rezultatu krajowego, który wyniósł 61,16 %.
Tegoroczna frekwencja osiągnęła drugi wynik w wyborach do Sejmu i Senatu w III RP. Wyższa była tylko w roku 1989.
W wyborach do Senatu najwięcej głosów w naszym okręgu uzyskał Grzegorz Czelej z Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Wynik ten pozwolił mu objąć senatorski mandat. Oprócz niego Lubelszczyznę w senacie reprezentować będą jego koledzy partyjni: Stanisław Gogacz, Grzegorz Bierecki, Józef Zając i Jerzy Chróścikowski oraz Jacek Bury z Koalicji Obywatelskiej.
Natomiast wśród posłów zwyciężył Przemysław Czarnek (PIS), na którego głos oddało 1244 wyborców. Listę z okręgu lubelskiego uzupełniają:
Posłowie PIS
- Sylwester Tułajew
- Gabriela Masłowska
- Artur Soboń
- Sławomir Skwarek
- Jerzy Bielecki
- Krzysztof Szulowski
- Kazimierz Choma
- Jan Kanthak
Posłowie KO
- Joanna Mucha
- Marta Wcisło
- Michał Krawczyk
Poseł PSL
- Jan Łopata
Poseł SLD
- Jacek Czerniak
Poseł Konfederacji
- Jakub Kulesza
Poniżej przedstawiamy infografikę przedstawiającą krajowe wyniki do parlamentu 2019 według najważniejszych kryteriów.