Minął rok – w Stowarzyszeniu „Mój Bogucin”
Stowarzyszenie „Mój Bogucin” (SMB) obchodziło w tym roku piątą rocznicę działalności. O sile napędowej bogucińskiej organizacji stanowią dwie lokomotywy: prezes Monika Kamińska oraz jej zastępczyni i księgowa w jednej osobie Agnieszka Szymańska. Obydwie panie sprawnie uzupełniają się podczas wykonywania zadań, których nadrzędnym celem jest integracja tutejszej ludności. Ale Stowarzyszenie to nie tylko władze. To przede wszystkim jego członkowie i sympatycy – duża grupa sprawnych i oddanych aktywistów, bez których realizacja ciekawych i pożytecznych inicjatyw społecznych nie byłaby możliwa. Siła tkwi w kolektywie i ci ludzie dobrze o tym wiedzą.
Oto niektóre efekty działalności Stowarzyszenia w roku 2016:
Nowy rok rozpoczął się od spontanicznej pomocy dla pogorzelców – rodziny Rozwadowskich. Długa i wielotorowa akcja skierowana do ludzi dobrej woli przyniosła wymierne efekty w postaci znacznej ilości darów rzeczowych i pieniężnych. To przedsięwzięcie, wpisane w dramaturgię wydarzeń, uświadomiło wszystkim, jak wielką rzeczą potrafi być zwykła ludzka solidarność.
5 stycznia zorganizowano wspólnie z tutejszą filią Gminnej Bibliotece Publicznej w Garbowie kolejny wieczór kolęd. Bogucińska Izba Regionalna znowu rozbrzmiała na dobre równym i doniosłym śpiewem miejscowych kolędników, wśród których znalazło się aż pięcioro chórzystów z garbowskiego kościoła.
Pod koniec stycznia przyszedł czas na „białe szaleństwo” w Nowym Gaju nieopodal Wojciechowa. Festiwal śnieżnych atrakcji rozpoczęła nocna sanna przez śpiący las, rozświetlony blaskiem płonących pochodni. Potem przyszedł czas na łyk grzańca i ognisko z kiełbaskami. Z zimowej oferty SMB skorzystali również sympatycy Stowarzyszenia. Kto nie był niech żałuje.
W połowie lutego 50 osobowa grupa dzieci z Bogucina i okolic wybrała się do Lublina na spektakl „Alicja w krainie czarów” do Teatru im. H. Ch. Andersena oraz na spacer po Starym Mieście. W programie wizyty znalazło się również zwiedzanie Lubelskiego Zamku. Jednym ze współorganizatorów wyjazdu było SMB.
Między lutym a kwietniem odbył się cykl autorskich spotkań z poezją Pani Zofii Abramek, w których swój udział miało również Stowarzyszenie. Spotkania przebiegały w atmosferze pełnej ciepła, nostalgii, zadumy ale i radości. Uroku dodawał wyjątkowy klimat Izby Regionalnej opromienionej ogniem migocących świec. W dobie kultury obrazkowej i powszechnej cyfryzacji warto zadbać o popularyzację tego rodzaju imprez.
W kwietniu kobieca drużyna Stowarzyszenia zrobiła wiosenne porządki wokół pomników ofiar II Wojny Światowej, a także uprzątnęła śmieci z historycznej Alei Lipowej. Niech ten przykład dbałości o swoją „małą ojczyznę” będzie zaproszeniem dla innych osób do udziału w tegorocznej akcji porządkowej.
Pod koniec Lipca zorganizowano kolejny Festyn Sportowo-rekreacyjny na stadionie BKS. Najpoważniejszym beneficjentem imprezy były dzieci, dla których po raz drugi z rzędu udostępniono darmowe „dmuchańce”. Niektóre atrakcje, jak konkurs literacki i pokazy husarii, nawiązywały do obchodów Roku Sienkiewiczowskiego. Mimo że znaczną cześć imprezy storpedowała burza z piorunami, to i tak, kto chciał mógł oddać się festynowym wariacjom.
W drugiej połowie roku, członkinie bogucińskiej organizacji brały czynny udział w cyklu warsztatów z rękodzieła ludowego w Gminnej Bibliotece Publicznej filii w Tomaszowicach, realizowanych w ramach projektu finansowanego przez Urząd Gminy w Jastkowie. Celem projektu była międzypokoleniowa integracja dzieci, młodzieży, osób starszych i osób niepełnosprawnych.
Tuż przed nadejściem adwentu postawiono w stan podwyższonej gotowości lokalnych amatorów tańca i dobrej muzyki. Zaproszenie na Andrzejki, które jak w latach poprzednich odbyły się w Bistro Podolance, zostało wysłane przez Stowarzyszenie do wszystkich chętnych, bez względu na wiek, narodowość oraz przekonania światopoglądowe. Taneczne pląsy w rytm dźwięków serwowanych przez DJ Bartka zwieńczyły ubiegłoroczny sezon zabaw i imprez.
Oprócz wyżej wymienionych form działalności Stowarzyszenie „Mój Bogucin”:
- utrzymuje portal internetowy bogucin.net,
- prowadzi zajęcia aerobiku dla mieszkanek Bogucina,
- współpracuje z miejscowym Kołem Gospodyń Wiejskich w czasie obsługi świąt kościelnych, samorządowych i państwowych oraz podczas dekorowania bożonarodzeniowych choinek i wykonywania palm wielkanocnych.
Na szerokie wsparcie ze strony Stowarzyszenia może liczyć Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Bogutki”. Tak było podczas występów, wyjazdów integracyjnych oraz wspólnych zabaw. Dzięki tej pomocy młodzi tancerze mogli wyjechać na kulig do Wojciechowa, do parku linowego w Starej Jedlance, oraz Lubelskiego Parku Rozrywki.