Święto Niepodległości
Dnia 11 listopada świętujemy odzyskanie niepodległości po latach niewoli w zaborach. Powrót Polski na mapy świata jest świętem, które celebrować powinien każdy obywatel naszego kraju. Każdy na swój sposób.
Uroczyście
W tym roku przedłużył nam się weekend. W poniedziałek uroczysta msza święta z udziałem władz gminnych, pocztów sztandarowych ze Straży Pożarnej, Kombatantów i szkół z całej gminy rozpoczęła obchody oficjalne. Potem wszyscy chętni przemaszerowali przy wtórze orkiestry pod pomnik, gdzie prominenci złożyli kwiaty, a następnym etapem była inscenizacja słowno – muzyczna, która odbyła się w Garbowie w budynku Straży Pożarnej, a którą przygotowali nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Garbowie.
Artystycznie
Od najmniejszych do największych, każdy przedział wiekowy miał swój udział w przedstawieniu historii Polski i jej walk z najeźdźcami na przestrzeni wieków. Postać orła atakowana przez ciemne moce z trzech stron, potem walki dzieci w moro z najeźdźcami i w końcu taniec zwycięstwa dzieci w biało czerwonych strojach. Potem starsze dzieci pokazały walki II wojny światowej, okupację niemiecką, powstanie warszawskie i dzień zwycięstwa. Czasy powojenne naznaczone okupacją sowiecką, powstanie Polski Podziemnej oraz protesty robotnicze przeplatały się z gwiazdami nadziei w postaci wyboru na papieża Polaka oraz powstania Solidarności i w końcu upadku muru berlińskiego. Rok 1989 ukazano jako nowy początek, zmianę wszystkiego na lepsze.
Artystyczna wizja sceniczna uzupełniana przez poezje i pieśni z różnych czasów stworzyły melancholijny nastrój. Swoją aprobatę dla artystów publiczność okazywała częstymi brawami. Po zakończeniu inscenizacji głos zabrał pan wójt Kazimierz Firlej, dziękując zarówno gospodarzom jak i gościom za wspólnie spędzony czas pełen wzruszeń.
Następnym punktem obchodów był wyjazd autokarami na cmentarze wojenne w Garbowie i Jastkowie. Ostatnim elementem był powrót do Garbowa na gorący wojskowy bigos.
Patriotycznie
Czas świętowania dobiegł końca, ale patriotyzm nie przejawia się tylko w wywieszeniu flagi, śpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego czy Roty. Nie tylko w święta ale i na co dzień towarzyszyć powinien każdemu. Każdego dnia podejmujemy decyzje, których skutki mogą mieć wpływ na życie innych Polaków. Zakupy w polskich sklepach, wybór przedsiębiorstwa, na którego czele stoi polski zarząd, zakup polskich produktów. To wszystko wzmacnia naszych rodaków, a co za tym idzie – nasz kraj. Jak będziemy się wspierać wzajemnie i iść razem to będziemy siłą. Wszelkie podziały osłabiają, więc nie dajmy się skłócić. Bądźmy jednością, bo nasz kraj to nasze dobro wspólne. Dbajmy o niego.
Fot. Garbów.pl