Uroczyście, dostojnie, patriotycznie…
11 listopada 2018 roku to historyczna data dla wszystkich Polaków w kraju i poza granicami. Tego dnia sto lat temu w 1918 roku dzięki naszym bohaterom Polska odzyskała niepodległość i powróciła na mapę Europy.
Wierni tradycji
Tradycją w gminie i parafii Garbów jest obchodzenie Święta Niepodległości. W tym roku obchody przybrały szczególnie uroczysty charakter. Rozpoczęły się w kościele parafialnym w Garbowie o godzinie 10.30 mszą św., której intencja brzmiała: za pomyślność wolnej i Niepodległej Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego. Świątynię tłumnie wypełniali goście i parafianie, na czele z wójtem Gminy Garbów panem Kazimierzem Firlejem, Wicestarostą Powiatu Lubelskiego panem Robertem Wójcikiem, Radnymi Gminy, uczniami ze szkół z pocztami sztandarowymi, oddziałami Ochotniczej Straży Pożarnej i paniami z Kół Gospodyń Wiejskich. Eucharystię celebrowali: ks. Profesor Marian Stasiak, ks. kanonik Marian Szuba – proboszcz parafii Matki Boskiej w Garbowie Cukrowni i ks. kanonik Zenon Małyszek – proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Garbowie. A wzruszającą pełną miłości o Polsce i patriotyzmie homilię wygłosił ks. Mateusz Wójcik.
„Wdzięczni za bezcenny dar…”
Po nabożeństwie uczestnicy w barwnym korowodzie z emblematami narodowymi, w towarzystwie orkiestry dętej przemaszerowali przez centrum Garbowa przed Dom Strażaka. Tam odbyło się uroczyste odśpiewanie Hymnu Państwowego, wciągnięcie biało – czerwonego sztandaru flagi na masz oraz odsłonięcie Kamienia Upamiętniającego 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Na kamieniu, a raczej na ogromnym głazie króluje wykute w granicie polskie godło, tuż pod nim daty: 1918 – 2018 a na samym dole okolicznościowy napis:” WDZIĘCZNI ZA BEZCENNY DAR NIEPODLEGŁEJ OJCZYZNY” Mieszkańcy Gminy Garbów. Twórcą i budowniczym niepodległościowego pomnika jest artysta – rzeźbiarz z Bełżyc Pan Witold Marcewicz.
Wójt Gminy Garbów w przemówieniu do zgromadzonych przywołał z kart historii bohaterów narodowych : Józefa Piłsudskiego, Jana Ignacego Paderewskiego i Wincentego Witosa, dzięki którym świętujemy niepodległość oraz wyraził wdzięczność za godne uczczenie Święta Narodowego. Ksiądz proboszcz Zenon Małyszek uroczyście poświęcił obelisk.
Szkoła w hołdzie Niepodległej
Kolejnym punktem uroczystości była część artystyczna „W hołdzie niepodległej” w wykonaniu niezwykle uzdolnionych uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Garbowie. Młodzi artyści w przedstawieniu zaprezentowali ważne wydarzenia historyczne, od utraty wolności przez Polskę w czasie rozbiorów, po jej odzyskanie 11 listopada 1918 roku aż do czasów współczesnych, przeplatane muzyką i śpiewem pieśni patriotycznych. Przedstawiony program przez dzieci i młodzież przygotowaną przez nauczycieli garbowskiej szkoły był na bardzo wysokim poziomie artystycznym. A oglądający tą akademię podziękowali za piękne widowisko brawami na stojąco.
Pamiętamy
Ostatnią częścią obchodów było zapalenie znicza, złożenie wieńca i odśpiewanie Hymnu Narodowego pod obeliskiem na Cmentarzu Wojennym z lat 1914 -1918 roku w Garbowie oraz pod pomnikiem Legionistów w Jastkowie. Oni wywalczyli dla nas wolność, więc nas – delegacji z Gminy Garbów też nie mogło tam zabraknąć. Jak co roku – z pocztami sztandarowymi, orkiestrą i kwiatami.
Ten wyjątkowy, historyczny dzień na długo zapadnie w pamięci osób, którzy byli uczestnikami obchodów Święta Narodowego w gminie Garbów. Dostarczył nam wielu wzruszeń i skłonił do zadumy. Pogoda tego dnia również umilała świętowanie, a promienie słońca pieściły twarze obecnych na uroczystości.
Fot. Edyta Kramek, Stanisław Mieczysław Stępniak, Facebook Parafii Garbów.