Dbajmy o zdrowie – urazy stawów
Na przestrzeni ostatnich lat obserwuje się stałe obniżanie granicy wieku pacjentów z uszkodzeniami stawów. Dolegliwości te nie są już synonimem starości. Coraz częściej dotyczą młodych ludzi, którzy spędzają dużo czasu, siedząc – i w pracy, i w domu, co obniża siłę i sprężystość mięśni, a stawy naraża na uszkodzenia podczas weekendowego uprawiania sportu.
Skręcenie – jest najczęstszym urazem. Jest to uszkodzenie więzadeł i otaczających staw tkanek spowodowane gwałtownym rozciągnięciem lub wykręceniem. Próby poruszania powodują narastający ból. Skręcenie może dotyczyć stawu skokowego, nadgarstka, kolana.
Zwichnięcie – jest poważnym i rzadziej spotykanym urazem. Jest to uszkodzenie w którym dochodzi do chwilowej bądź trwałej utraty kontaktu powierzchni stawowych, przemieszczenie kości w torebce stawowej lub całkowitego wyciągnięcia z niej kości. Zwichnięciu może towarzyszyć uszkodzenie struktur wewnątrz stawowych oraz nadciągnięcie bądź rozerwanie torebki skokowej. Najczęściej uraz obejmuje staw barkowy, skokowy, kolanowy, biodrowy, stawy policzkowe.
Rozpoznanie urazów stawów:
Objawy skręcenia i zwichnięcia przypominają objawy złamania. Są to :
- ból
- obrzęk
- nieprawidłowy wygląd w porównaniu z nieuszkodzonym stawem
Postępowanie:
- Jeżeli podejrzewasz uraz stawu, zastosuj unieruchomienie, zwłaszca wtedy gdy pomoc medyczna będzie opóźniona.
- Poszkodowanego pozostaw w spoczynku.
- Zastosuj zimny okład.
- Zastosuj opatrunek z bandaża elastycznego.
- unieś kończynę do góry.
- Wezwij pomoc medyczną, dzwoniąc po numer 999 lub 112, jeżeli uszkodzone są duże stawy oraz kiedy transport w celu uzyskania pomocy medycznej jest trudny lub pogorszyłby stan poszkodowanego.
Uwaga! Nie należy:
- Stosować opatrunku schładzającego i lodu jednorazowo dłużej niż 30 min. gdyż może nastąpić odmrożenie lub uszkodzenie nerwów.
- Zbyt wcześnie usuwać okładu z lodu gdyż następuje wówczas gwałtowny wzrost przepływu krwi, co skutkuje narastaniem obrzęku i zwiększeniem bólu.