Dbajmy o zdrowie – zadławienie
Zadławienie jest jedną z głównych przyczyn zatrzymania krążenia i śmierci.
Zadławienie to zamknięcie dróg oddechowych przez ciało obce lub pokarm.
Charakterystycznymi objawami u poszkodowanego są:
- kaszel
- utrudniony oddech
- niemiarowe mówienie
- częstym objawem jest chwytanie się za szyję
Postępowanie w przypadku zadławienia u niemowląt:
Układamy niemowlę na brzuszku, stabilnie je trzymając. Główka niemowlęcia cały czas powinna się znajdować poniżej poziomu klatki piersiowej. Wykonujemy 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową, następnie sprawdzamy czy ciało obce pojawiło się w jamie ustnej. Jeżeli tak, to należy je usunąć palcem, pod kontrolą wzroku. Jeżeli nie pojawiło się, przekręcamy niemowlę na plecy i uciskamy 5 razy mostek tuż poniżej linii łączącej brodawki sutkowe. Ponownie sprawdzamy czy ciało obce pojawiło się w jamie ustnej. Powtarzamy te czynności aż do skutku. Jeżeli nie udało się go usunąć i dziecko przestało się poruszać, należy sprawdzić czy niemowlę oddycha. Jeżeli nie ma prawidłowego oddechu, należy przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej ( opisywałam w poprzednich wpisach).
Postępowanie w przypadku zadławienia u dzieci i dorosłych:
W pierwszej kolejności zachęcamy dławiącą się osobę do kaszlu. Kiedy kaszel stanie się nie efektywny, należy zastosować 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową. Jeżeli uderzenia zawiodą, należy przystąpić do manewru Heimlicha, czyli uciśnięć nadbrzusza.
Uciskamy nadbrzusze 5 razy. Jeżeli nie przyniesie to skutku, ponownie 5 razy uderzamy w okolicę międzyłopatkową. Następnie 5 razy powtarzamy manewr Heimlicha. Powtarzamy ta czynności, aż do usunięcia ciała obcego z dróg oddechowych.
W przypadku kobiet w ciąży nie uciskamy nadbrzusza, lecz mostek!
Monika K.