Wernisaż młodych niezwykłych talentów
7 maja 2025 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Garbowie była gospodarzem wernisażu pod tytułem „ W trzech odsłonach”. Prace swoje zaprezentowały na nim młode malarki uczęszczające do Szkoły Podstawowej w Bogucinie: Lena Rybkowska, Zuzanna Szewczyk i Oliwia Arcaba. Każda z dziewcząt zaprezentowała odmienne spojrzenie na świat, inną technikę wykonania prac – swoją uwagę kierują też na inne elementy. Każdy z obrazów jest jedyny w swoim rodzaju. Niepowtarzalny. Piękny.
Lena
Lenę najbardziej przyciąga natura, ulotne piękno chwili. Powstające obrazy obdarza energią płynącą z jej wnętrza. Aż kipią bogactwem i różnorodnością mieniących się barw. Krajobrazy malowane są przez nią nie tylko z natury, ale też przelewa na płótno wrażenia, jakie robią na niej zdjęcia z internetowych rycin. Pracuje w domu i uczęszcza do Lublina na zajęcia z malarstwa.
Zuzanna
Zuzannę inspiruje martwa natura. Przedmioty, nawet te codziennego użytku, obnażają przed nią swoje piękno. Sama układa z nich kompozycje i siada do pracy. Delikatne blaski światła, cienie kładące się lekko – to wszystko sprawia, że widać w obrazach głębię, trójwymiarowość wychodzi z płaszczyzny. Człowiek też staje się czasem dla niej modelem wartym uwiecznienia. Farbami maluje od niedawna, dotychczas najchętniej pracowała ołówkiem. Nad jej pracą czuwa siostra Gabrysia, która chodzi do Liceum Plastycznego.
Oliwia
Oliwia jest zafascynowana surrealizmem. Dla niej podstawą są rysunki ołówkiem i długopisem. Małe formy, kartki i karteczki zapełniają kompozycje różnego typu. Kiedyś krajobrazy przeważały w jej pracach, teraz postacie bajkowe, elementy kreskówek. Proste elementy składa w skomplikowane wzory. Maluje sama, bez wsparcia.
Krystyna
Jednym z uczestników spotkania była malarka z Garbowa, pani Krystyna Zlot, należąca do Związku Polskich Artystów i Plastyków oraz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie. Z wielką chęcią zabrała głos w sprawie wystawionych prac, chwaląc wielki talent dziewcząt i podziwiając pracowitość. Swoje słowa poparła wręczeniem róży dla każdej z młodych malarek. Tym samym rozpoczęły się podziękowania i gratulacje.
Wiktoria…
Dyrekcja Biblioteki Publicznej wręczyła artystkom listy gratulacyjne i drobne upominki. Głos zabrał także pan wójt Kazimierz Firlej, gratulując pasji i chęci jej rozwijania. Dziękował także za wsparcie rodzicom, bo bez nich nie udałoby się rozwijać talentu.
Nie zabrakło także kilku słów ze strony Dyrekcji i Grona Pedagogicznego Szkoły Podstawowej w Bogucinie, a wraz z nimi dziewczęta dostały kwiaty i upominki.
Podziękowania zakończyły dzieci szkolne, wręczając koleżankom bukieciki w ramach docenienia ich pracy.
Emocje
Sesja zdjęciowa upamiętniła to spotkanie i pozwoliła odetchnąć dziewczętom. Mimo wszystko zestresowały się trochę opowiadając o swojej pasji tworzenia. Każda miała chwilę na wypowiedź i każda ładnie mówiła. Teraz mogły już odetchnąć i zbierać osobiste gratulacje od publiczności, która z uwagą oglądać zaczęła powieszone na ścianach i ustawione na sztalugach obrazy. Poczęstunek ciastkowo-herbaciany także pomógł w ostudzeniu emocji.
Odkryć talenty
To był mile spędzony czas. Wśród obrazów o różnorodnej tematyce, wykonanych różnymi technikami, każdy znalazł swojego faworyta, każdy miał się czym zachwycić. Oby częściej nam się przydarzały takie okazje do eksponowania talentów. Ile jeszcze prac czeka na wyjęcie z szuflady? Ilu artystów tworzy w zaciszu domowym?