Bogutki na Ogólnopolskim Przeglądzie w Kurowie
W tym roku Ogólnopolski Przegląd Dziecięcych Zespołów Tańców Ludowych odbył się w zupełnie nowym miejscu. Gospodarzem wydarzenia był pobliski Kurów, a miejscem – budynek, a głównie ogromna sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej im. Księdza Grzegorza Piramowicza. Tam też, 18 maja 2024 roku, przyjechały Bogutki, rodzice i opiekunowie.
Rozśpiewany korowód
Przebranie w stroje odpowiednie do przygotowanego występu nie zajęło dużo czasu i zaraz wszyscy wyszliśmy przed budynek szkoły, gdzie już zaczęły gromadzić się zespoły oraz publiczność. Sobotni dzień był bardzo ciepły i słoneczny (organizatorzy zamówili taka pogodę); więc wszyscy cieszyliśmy się, że zwyczajowy przemarsz zespołów dojdzie do skutku. Dzieci nie mogły doczekać się rozpoczęcia.
Wreszcie, około godziny 11.00, na czole korowodu pojawił się kolorowy kur, będący emblematem gospodarzy i ruszyliśmy za nim. Ale nie po cichu! Jak na zespoły ludowe przystało, pieśń na ustach rozkwitła. Śpiew płynął od różnych zespołów: raz jednocześnie, raz kolejno po sobie. Było nas wiele, ale nikt nikomu nie przeszkadzał. Ruszyliśmy barwnym, rozśpiewanym korowodem, chodnikiem wzdłuż drogi aż na plac w centrum Kurowa. Tam przeszliśmy wężykiem, tak, by wszyscy zmieścili się na nim; by cały Kurów usłyszał wesołe piosenki ludowe. Publiczność towarzyszyła nam po drugiej stronie drogi robiąc zdjęcia i nagrywając.
Roztańczona scena
Po tym pokazie werwy dziecięcej, dalej w szyku wróciliśmy do budynku szkoły. Tu, w sali gimnastycznej, po powitalnych przemówieniach, odbyły się występy zespołów. Kolejno wywoływane przez konferansjera pojawiały się na scenie dziecięce zespoły ludowe. Repertuar był różnorodny i żaden utwór się nie powtórzył. Rozpiętość wiekowa była duża: od przedszkolaków do nastolatków. Na scenie pojawiły się zespoły z dużym stażem
i te początkujące. Wszystkie gorąco oklaskiwane; wszystkie – docenione. Każdy uczestnik otrzymał posiłek: kiełbaskę na gorąco i pyszny kompot. Każdy zespół dostał też nagrodę pieniężną i gadżety za udział w Przeglądzie. Na słowa uznania zasłużył również konferansjer prowadzący imprezę, którego poczucie humoru i entuzjazm ubarwiały to niezwykłe wydarzenie.
A na scenie, oprócz Bogutek, podziwialiśmy takie zespoły jak: „Lelewelki”, „Różanecznik”, „Nałęczowskie Wirki”, „Łuszczowiacy”, „Góra Puławska”, „Skowronki”, ” Świetliki”, „Sokół”, ” Powiśloki”, „Ulaniacy”, „Kukułeczka”, „Powiśle”.
Brawo Bogutki! Brawo Fan Klub!
Dzieci były bardzo zadowolone z występu. Odrobina stresu przed wyjściem na scenę zmobilizowała je do wysiłku. Wypadły bardzo ładnie. W zasadzie jako jedne z nielicznych zaśpiewały głośno i wyraźnie. Po prostu wiedziały jak! Układ taneczny także udał się bez żadnej wpadki. My, jako publiczność byliśmy niezwykle dumni z naszych Bogutek. Tak gorąco im kibicowaliśmy, że prowadzący przedstawił nas reszcie publiczności jako Fan Klub, gdyż wyróżnialiśmy się w tłumie dzięki ubraniu w koszulki bogutkowe.
Brawo Bogutki! Brawo dzieci i młodzież! Brawo Wam wszystkim, że Wam się chce robić coś ponad to, co musicie!
Wieści z Kurowa
Ogólnopolski Przegląd nie minął bez echa. A oto co o nim pisze Szkoła w Kurowie:
18 maja w gościnne progi Szkoły Podstawowej im. ks. G.Piramowicza zawitały takie Zespoły Pieśni i Tańca, jak „Lelewelki”, „Różanecznik”, „Nałęczowskie Wirki”, „Łuszczowiacy”,„Góra Puławska”, „Bogutki”, „Skowronki”, ” Świetliki”, „Sokół”, ” Powiśloki”, „Ulaniacy”, „Kukułeczka”, „Powiśle”.
Rolę gospodarza odegrał ZPiT „Biały Kur”. Okazją do spotkania młodzieży był piąty Ogólnopolskiej Przegląd Dziecięcych Zespołów Tańca Ludowego. W tym roku pod honorowym patronatem Wójta gminy Kurów, pana Arkadiusza Małeckiego. Zaczęło się, jak w dobrym filmie od przysłowiowego trzęsienia ziemi, w tym przypadku od parady wszystkich zespołów ulicami Kurowa. Mieszkańcy podziwiali młodych artystów, którzy przyciągali wzrok barwnymi strojami. Do tego doszła muzyka na żywo i nikt nie mógł przejść obojętnie obok tak radosnej grupy.
Następnie w budynku szkoły rozpoczęły się występy. Sala gimnastyczna przypominała majową łąkę, zachęcając do dobrej zabawy. Celem spotkania nie był konkurs, ale przegląd tańców, piosenek , przede wszystkim integracja roztańczonej i rozśpiewanej młodzieży.
Muzyka ludowa łączy! Najstarsza grupa zaprezentowała Kujawiaka w choreografii Pana Konrada Grabowskiego który ponownie doprowadził do łez Panią Hanię. Brawurowo przegląd poprowadził Pan Marcin Snuzik – prezes Lubelskiego Centrum Inicjatyw Tanecznych, który rozruszał i rozbawił licznie zgromadzoną publiczność. Rodzice, przyjaciele zespołów gorąco nagradzali występy. Na uwagę zasługuje fan klub „Bogutki”, który w tematycznych koszulkach dopingował i dodawał odwagi wszystkim zespołom. Podczas przeglądu można było skorzystać z warsztatów rytmicznych. Była również strefa zabawy dla najmłodszych uczestników.
Gościnni gospodarze zadbali o posiłki dla młodzieży. Wolontariusze z ,,Białego Kura” oprowadzali gości po szkole, starając się sprostać oczekiwaniom kolegów i koleżanek z innych miejscowości. Zespoły otrzymały upominki oraz nagrody finansowe . Wielkie podziękowania należą się pani Paulinie Pietroń, która zadbała o każdy szczegół przeglądu ( było wiele nieprzespanych nocy!)
Pan Dyrektor Włodzimierz Żurkowski nie tylko udostępnił szkołę, ale oddał serce zespołowi. Pan Arkadiusz Małecki – wójt gminy Kurów objął uroczystość swoim patronatem i niczego nie odmówił organizatorom. Wielkie podziękowania kierujemy do rodziców naszych artystów, bo nie szczędzili czasu, żeby pomóc w przygotowaniach.
Pani Hanna Żurkowska wspólnie z p. Magdaleną Drzazgą wsparły młodzież szyjąc halki, wykonując elementy dekoracji. Wielu nauczycieli z SP w Kurowie włączyło się w przygotowania, w sposób szczególny p. Jolanta Królik, p Magdalena Drzazga, p. Michał Guz, p. Jolanta Zając, która przygotowała litery. Szczególne podziękowania kierujemy do wielkiej przyjaciółki zespołu p. Hanny Żurkowskiej .
Co to była za sobota! Do zobaczenia za rok, może ponownie w Kurowie?
Małgorzata Bachanek
fot. Szkoła Podstawowa w Kurowie
fot. bogucin.net
fot. Gminny Ośrodek Kultury w Kurowie