Uwaga!! 31 stycznia 2014. Gmina ogłosiła: Nabór na wymianę starych pieców na piece na biomasę. Dofinansowań jest tylko dla 50 chętnych.
W dniach 6-21 lutego prowadzimy nabór 50 uczestników projektu którzy chcą wymienić w domach dotychczasowy piec c.o. na kocioł opalany biomasą
Wójt Gminy Garbów informuje mieszkańców, że Gmina Garbów uzyskała dofinansowanie projektu o nazwie ,,EKOENERGIA DLA GMINY GARBÓW ” w ramach Osi Priorytetowej VI. Środowisko i czysta energia Działania 6.2. Energia przyjazna środowisku Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007 – 2013.
Projekt przewiduje dostawę i montaż 630 indywidualnych zestawów płaskich kolektorów słonecznych do podgrzewania wody oraz wymianę istniejących 50 pieców do centralnego ogrzewania na kotły opalane wyłącznie biomasą, czyli paliwami pochodzącymi z odnawialnych źródeł (tj. pelety i brykiety drzewne, zrębki, odpady drzewne, słoma), w budynkach mieszkalnych na terenie Gminy Garbów.
W związku z powyższym w dniach 6-21 lutego 2014r. Gmina Garbów rozpoczyna nabór 50 właścicieli nieruchomości zainteresowanych wymianą w swych domach dotychczasowych pieców c.o. na kotły opalane biomasą. Osoby zainteresowane proszone są o zgłaszanie się w/w terminie do Urzędu Gminy w Garbowie w celu wypełnienia stosownego wniosku oraz podpisania odpowiednich umów.
Wysokość dofinansowania na wymianę pieców będzie wynosić 85 %. Szacunkowy koszt całkowity kompletnej instalacji na jednej posesji wyniesie ok. 12.000,00 zł. brutto. Właściciel nieruchomości pokrywa 15 % kosztów. Pomieszczenie kotłowni i przewód kominowy muszą spełniać odpowiednie warunki techniczne.
źródło: garbow.pl
fot. źródło: konkret2.com
Mam podobne cudeńko. Polecam. Maks wiadro popiołku ekologicznego na tydzień. Załadunek raz, góra dwa razy na dobę w ciągu 3 minut – tyle ile potrzeba czasu na wsypanie 40 kg owsa lub peletu drzewnego.
W lecie na ciepłą wodę raz na tydzień 80 kg owsa.
Chcesz powiedzieć, że przez zimę spalasz 15 ton owsa?
20-30 dkg owsa na metr kwadratowy ogrzewanego budynku przez dobę. Temperatura we wnętrzu 20-22 stopnia Celsjusza. Budynek z dużą powierzchnią okien. Cegła 1,5. 12 cm wełny. Proszę przeliczyć czy się będzie panu opłacało.
mam pytanie ile ton owsa potrzeba do ogrzania domu o powierzchni ok 180 m na sezon grzewczy lub ile kg na dobę
Sądzę, że ok. 5 ton. 25 dkg x 180 mkw = 45 kg przy minus 5
przy powierzchni 180 m jak piszesz muszę spalić ok 45 kg owsa na dobę 45*30=1350 kg w miesiącu ogrzewać mieszkanie muszę ok 6 miesięcy tj. 6*1350=8100 kg owies kosztuje ok 400zł za tonę 8100*400=3240 to troszkę dużo chyba że posieje się go (owies) na swoim polu ale na to potrzeba ok 3 ha ziemi
To nie tak. Tu jest podajnik. Jak będzie plus 5 to spalisz 20 kg albo mniej. Ja założyłem dla wys. Pomieszczeń 3 m i bardzo dużych przeszkleniach
A ile teraz palisz w czasie sezonu węgla?
robi się tak że pali się wszystkim legalnym czym się da byle nie węglem. drobne mrozy czy ciepłą wodę to drewnem której jest wycięte z własnej działki albo jak ktoś ma las to z lasu. obniża to znacząco koszty. zasypuje się taki piec węglowy porządnie węglem, wiadrem i trzyma przy dobrym programie nawet cały dzień ale to niestety wersja „pilnuj pieca”. Wersja wrzuć i miej spokój to raczej 4 wiadra, takie po śledziach czyli chyba 8 l, poprawcie jak się mylę.
2 tony węgla to absolutne minimum na zimę. zależnie czy kupując w lecie czy zimie, przez pośredników czy w kopalni jest to od 1000 zł do nawet 2000 mocno upraszczając. Przy takiej zimie jak teraz czyli mocny wiatr + mróz trzeba liczyć x2,5 cały szacunek.
Jakby nie palić jest to koszt którym możemy lawirować dla dobra naszych portfeli. Nie ma idealnego rozwiązania. Świetny pomysł miał autor artykułu którego czytałem niedawno, pamiętam tylko że to był doktor z instytutu w Berlinie że przychód z kolektorów słonecznych (sprzedaży prądy) powinien równoważyć się z kosztami ogrzewania.
Najlepiej jakby dowiercić się do źródeł termalnych
odpowiadając na wczorajsze pytanie ile palę węgla na sezon .Ok.4 tony spalam to zależy od temperatury na zewnątrz. Myślę że w tym roku tyle mi nie pójdzie bo listopad i grudzień były ciepłe chyba że zima jeszcze nadrobi (oby nie). Dodam że mieszkanie mam ,, ocieplone ” styropianem. Węgiel kupiłem w czerwcu jak była promocja w kopalni Bogdanka płaciłem z przywozem do domu 500 zł tona przywiózł mi kolega (w kopalni był po 470 zł tona)
żródła termalne to ogromny koszt inwestycji.A potem bardzo duży koszt prądu który zużywają pompy
Jeżeli chodzi o źródła termalne to oczywiście żartowałem
czy w tym projekcie była taka wzmianka- kupujemy piec od jednego producenta??
A czy w tych piecach pożna palić eko groszkiem?
bo ogrzewać owsem i mieć w domu 20-22 stopnie to dla mnie jest to zimno taką temp.mam bez palenia ja uzyskuje temp.27 stopni i spalam przy mrożnej zimie 3tony węgla
115m pow.
raczej nie, ale może są rożne typy. trzeba poszperać