Rok Sienkiewiczowski w Bogucinie
Ponieważ w bieżącym roku przypadło kilka okrągłych rocznic związanych z postacią Henryka Sienkiewicza: 170 – urodzin, 100 – śmierci, 110 – uhonorowania Nagrodą Nobla i 120 – pierwszego książkowego wydania „Quo Vadis”,
Senat Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z dnia 18 grudnia 2015 r. ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka
Sienkiewicza. „Poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń” – podkreślili senatorowie.
W nawiązaniu do tych jubileuszy Filia Biblioteczna w Bogucinie wraz ze Szkołą Podstawową im. Wandy Chotomskiej zorganizowały konkurs i wystawę poświęconą wybitnemu powieściopisarzowi. Do konkursu, jaki odbył się w październiku w Szkole Podstawowej w Bogucinie, została zaproszona młodzież szkolna z terenu gminy Garbów. Uczestniczyły w nim trzyosobowe zespoły uczniów z czterech szkół: SP w Leścach, SP w Przybysławicach, SP w Woli Przybysławskiej i SP w Bogucinie. Odpowiedzi oceniało jury w składzie: p. Mariusz Olejarczyk – instruktor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie, p. Urszula Kurek – instruktor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lublinie, p. Ewa Szczuka – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. B. Pietraka w Garbowie oraz p. Elżbieta Stodulska – reprezentująca GBP im. B. Pietraka w Garbowie Filia w Piotrowicach Wielkich.
Odpowiedziom uczniów przysłuchiwali się z uwagą zaproszeni goście: p. Kazimierz Firlej – Wójt Gminy Garbów oraz p. Lidia Michoń – przewodnicząca Komisji Oświatowej Gminy Garbów.
Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą odpowiadając na wylosowane pytania. Za poprawną odpowiedź jury przyznawało punkty, które każdy zespół zaznaczał sobie w postaci cukierków.
Na podstawie liczby zdobytych punktów przyznano następujące miejsca:
- I miejsce – SP w Woli Przybysławskiej , opiekun p. Agnieszka Sulej,
- II miejsce – SP w Przybysławicach, opiekun p. Anna Gnieciak,
- III miejsce – zajęły ex aequo: SP w Leścach, opiekun p. Barbara Śpiewak, SP w Bogucinie , opiekun p. Halina Zarzeka
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Gratulujemy wszystkim uczestnikom bardzo wysokiego poziomu wiedzy, do czego przyczyniły się panie – opiekunki zespołów, które pomagały swoim podopiecznym w przygotowaniach.
Wcześniej, w pierwszą niedzielę sierpnia, Filia Biblioteczna w Bogucinie zorganizowała podobną wystawę, połączyła ją z konkursem wiedzy o Sienkiewiczu by wpleść obydwa elementy w program tegorocznego Festynu Sportowo – Rekreacyjnego w Bogucinie. Organizatorzy imprezy również uczcili wielkiego powieściopisarza, ponieważ hasło Festynu 2016 brzmiało: „Potop atrakcji z Sienkiewiczem w tle”. I mimo niesprzyjającej tego dnia aury wystawa cieszyła się dużym powodzeniem. Można było znaleźć na niej materiały z dzieciństwa, młodości oraz czasów studenckich wybitnego pisarza. Obrazowała również efekty twórczości literackiej Sienkiewicza oraz historię jego współpracy z redakcjami czasopism. Były wzmianki o tym skąd czerpał inspiracje do swych powieści, o jego podróżach po Europie, Ameryce i Afryce, i o wpływie, jaki wywarły na jego działalność Marie – kobiety jego życia.
Atrakcję uzupełniającą wystawę stanowił występ chorągwi husarskiej, która pokazem sprawności, umiejętności i husarskiego rynsztunku wzbudziła niemałe zainteresowanie uczestników festynu.
Po zaprezentowaniu jazdy konnej przyszedł czas na konkurs: „ Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza”, który nawiązywał do twórczości literackiej naszego wielkiego rodaka. Mimo sporego stopnia trudności, nie sprawił on jednak większych problemów osobom, które przystąpiły do konkursu, co świadczy o tym, że dorobek twórczy wybitnego powieściopisarza jest nam – Polakom dość dobrze znany. W konkursie wzięły udział również osoby spoza obszaru gminy Garbów. Każdy z uczestników został obdarowany cennymi nagrodami ufundowanymi przez organizatora konkursu i sponsorów festynu.
Całość została zorganizowana po to, aby upowszechnić i pogłębić wiedzę o wybitnym polskim nobliście, kultywować i propagować literaturę piękną oraz bogactwo mowy ojczystej.