Do woja marsz, do woja

Od czasu do czasu na płaszczyźnie publicznej pojawiają się dyskusje o potrzebie przywrócenia powszechnej służby wojskowej. Zarówno wśród polityków zajmujących się obronnością jak i zwykłych obywateli głosy w tym temacie są podzielone, natomiast w zleconym przez Dziennik Gazeta Prawna sondażu przeprowadzonym w połowie ubiegłego roku prawie 60 proc. badanych opowiedziało się za przywróceniem powszechnego poboru. Przeciw było nieco ponad 30 proc. ankietowanych. Zwolennicy służby powszechnej przekonują, że wojsko to twarda szkoła życia, ucząca rygoru, pokory i radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Przeciwnicy uważają, że sprawną obronę kraju jest w stanie zapewnić nam jedynie profesjonalna armia zawodowa. Dziś już mało kto pamięta, że pobór wojskowy w Polsce został zawieszony zaledwie osiem lat temu. Do historii przeszło takie zjawisko jak „fala” i odliczanie DDC, czyli dni do cywila. Nieaktualne stało się zawołanie „obiad zjedzony, dzień zaliczony, które wiązało się z czekaniem na upragnione opuszczenie koszar wojskowych. Już tylko we wspomnieniach żyją opowieści o centymetrach, odcinanych z miary krawieckiej, a symbolizujących czas, jaki pozostał do odsłużenia, i o „dziadkach” (żołnierzach starszych stażem) uprzykrzających życie „kotom” (żołnierzom ze stażem młodszym). I choć wielu rezerwistów wspomina dziś wojsko jako świetną męską przygodę, to trzeba przyznać, że niekiedy bywało tam naprawdę ciężko.

Zasadniczą służbę wojskową przywróciła Szwecja. W Polsce na razie takich planów nie ma. W to miejsce tworzone są Wojska Obrony Terytorialnej, jako piąty rodzaj sił zbrojnych, podporządkowany bezpośrednio ministrowi obrony narodowej.

WOT istnieją od stycznia 2017 roku. Obecnie prowadzony jest drugi nabór do terytorialnej służby wojskowej. Nową formację tworzą przede wszystkim ochotnicy i rezerwiści oraz żołnierze zawodowi. Ochotnicy, po przeszkoleniu wrócą do domów i będą dostawać po 500 zł miesięcznie za gotowość bojową. Szczegóły na plakacie poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podaj wynik działania * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

128M