RCB ostrzega – nadciąga śmiertelnie niebezpieczny skwar

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz IMGW ostrzegają przed wyjątkowo upalnym tygodniem. Temperatura wyniesie nawet do 37 stopni Celsjusza

Dla czterech południowych województw wydano ostrzeżenia trzeciego stopnia; w siedmiu województwach obowiązuje alert drugiego stopnia. Wśród tych drugich wymienia się województwo lubelskie.

RCB przypomina przy tym, że aby bezpiecznie przetrwać upały należy ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić – jeśli nie ma takiej potrzeby – z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy. RCB przypomina też, że nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W przypadku wystąpienia objawów przegrzania organizmu jak: przyspieszony oddech, temperatura, nudności, zawroty głowy lub dreszcze należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.

Prognoza dla województwa lubelskiego.

W niedzielę i poniedziałek prognozuje się, że temperatura maksymalna wyniesie od 29 do 32 stopni Celsjusza. W nocy z niedzieli na poniedziałek oraz z poniedziałku na wtorek termometry wskażą wartości temperatur w przedziale od 18 do 21 stopni Celsjusza.

Według synoptyków, we wtorek w województwie lubelskim temperatura maksymalna wyniesie od 31 do 34 stopni Celsjusza, a temperatura minimalna w nocy z wtorku na poniedziałek wyniesie od 20 do 22 stopni Celsjusza.

W środę temperatura maksymalna wyniesie od 33 do 36 stopni Celsjusza, a w nocy temperatura minimalna wyniesie od 18 do 20 stopni Celsjusza.

W czwartek i piątek temperatura maksymalna wyniesie od 28 do 31 stopni Celsjusza, a w nocy temperatura minimalna będzie utrzymywała się w granicach od 20 do 22 st. C.

Ostrzeżenie obowiązuje do piątku do godziny 19.

Co oznaczają ostrzeżenia?

Ostrzeżenie trzeciego stopnia przed upałami oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Źródło: IMGW/ PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podaj wynik działania * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

128M